Creativity

Innovation

Originality

Imagination

 

Salient

Salient is an excellent design with a fresh approach for the ever-changing Web. Integrated with Gantry 5, it is infinitely customizable, incredibly powerful, and remarkably simple.

Download

Rezervácia e-Receptu
v Lekárni Medical Park

Vysoké hodnoty môžu za mnoho chorôb

Predpokladá sa, že minimálne jedna tretina Slovákov má zvýšené hladiny cholesterolu. Tie sú rizikom nielen pre vznik srdcovo-cievnych ochorení, ale aj rakoviny. Pritom len malé percento pacientov na Slovensku, ktorí trpia familiárnou hypercholesterolémiou, vie o svojej diagnóze a lieči sa!

Čo je to krvný test na určenie hladiny cholesterolu?
Je to krvný test, ktorý meria hladiny rôznych druhov cholesterolu a niektorých tukov v krvi.

Kto potrebuje test na cholesterol?
Mužské pohlavie
Fajčenie
Kardiovaskulárne ochorenia v rodinnej anamnéze
Obezita
Málo pohybu
Zdravotné stavy, ako je cukrovka a hypertenzia
Strava bohatá na nasýtené tuky

Viac ako 80 percent ľudí, ktorí patria do vysoko rizikových skupín populácie (sú hypertonici, diabetici alebo prekonali srdcovocievnu príhodu), nedosahuje normálne hodnoty cholesterolu. Vysoká hladina krvných tukov, najmä „zlého“ LDL cholesterolu, je pritom najzávažnejším rizikovým faktorom srdcovocievnych chorôb. A hoci vyšetrenie hladiny cholesterolu je jednoduché a na Slovensku máme dostupnú efektívnu liečbu, mnoho ľudí nie je diagnostikovaných a nelieči sa. Toto je zásadný problém aj u pacientov s častým genetickým ochorením – familiárnou hypercholesterolémiou (FH). Ľudia s FH majú od narodenia zvýšené hladiny cholesterolu. Na Slovensku je diagnostikovaných asi len 10 % pacientov s touto diagnózou z predpokladaných 10 900 pacientov, avšak sa ukazuje, že výskyt FH môže byť až dvojnásobný (podľa projektu MED-PED FH – Mage Early Diagnosis Prevent Early Death).

Vysoký cholesterol, podobne ako vysoká hladina cukru v krvi či vysoký tlak, je veľmi zákerný. Zvýšený cholesterol nebolí a v mladšom veku sa nijako neprejavuje. Ak je však zvýšený dlhodobo, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Cholesterol sa usadzuje na stenách ciev a znižuje ich priechodnosť. Vysoká hladina cholesterolu je príčinou aterosklerózy, čiže kôrnatenia tepien. Výsledkom sú závažné zdravotné komplikácie: srdcový infarkt, mozgová porážka, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek či poruchy erekcie u mužov.